چگونه فیزیک بخوانیم؟

دسته بندی :فیزیک, مدرسه و کنکور 8 اردیبهشت 1400 امیدرضا عابدی 53 مشاهده

قبل از پاسخ به سوال “چگونه فیزیک بخوانیم؟” اصولا درس فیزیک به دو علت زیر ، برای دانش آموزان درس سختی یاد می شود:

 

۱- عدم درک مطالب

۲-عدم توانایی در محاسبات ریاضی

 

در امتحانات کتبی دبیرستان اصولاً سوالات وقت کافی برای انجام محاسبات را دارد . ولی در کنکور سراسری باید محاسبات ریاضی را در سرعت بیشتر و وقت کمتر انجام داد

 

بیشتر هدف کتاب فیزیک دبیرستان  این هست که مفهوم طبیعت پیرامون را به دانش‌آموز القا کند. و دانش‌آموز مفاهیم واقعی اطراف خود را درک کند. همچنین در امتحانات نهایی درس فیزیک، سؤالات گرایش به بحث مفهوم را دارد. و اگر دانش‌آموز در کلاس خود مفهوم درس را درست فهمیده باشد و بتواند قدرت تحلیل سؤال را داشته باشد به راحتی می‌تواند نمره خوبی از امتحان بگیرد.

پس اگر دوست دارید که نمره‌های خوبی در درس فیزیک داشته باشید، با دقت تا آخر این مقاله را بخوانید!

چگونه فیزیک بخوانیم؟

مرحله اول: درک کردن مفهوم

همان‌طور که در ابتدای مقاله گفته شد ابتدا باید مفهوم درس را یاد بگیریم . اما  اولین سؤالی که دانش‌آموز می‌پرسد این هست که :

اصلاً فیزیک چیست و چه فایده ای دارد؟

اگر بخواهم جواب کاملی برای سوال بدهم . تنها می‌توانم بگویم که فیزیک همه چیز و هیچ چیز است .، چون بستگی به هدفتان دارد!

وظیفه دانش فیزیک ، بررسی پدیده های طبیعی جهان است و تقریبا تمامی پایه و اصول مهندسی ها مباحث فیزیکی هست . پس اگر می خواهید مهندسی خبره شوید باید این درس را درست و حسابی یاد بگیرید.

اما اگر به فیزیک تنها به  یک درس و تکلیف نگاه می کنید .  می‌توان گفت که  فیزیک هیچ چیزی برای سرگرم کردن و فهمیدن شما ندارد (امیدوارم که شما به این درس علاقه داشته باشید)!

پس برای فهمیدن بیشتر مطالب درس فیزیک باید سعی کرد سوالات فیزیک  را با مثال واقعی رو در ذهنمان تحلیل کنیم. یا حتی شکل آنها را روی کاغذ رسم کنیم . اما اگر در این کار موفق نبودید به سراغ کتاب درسی بروید و سعی کند متن کتاب را با دقت بخوانید و مثال های کتاب را بفهمید (فیزیک را به هیچ وجه حفظ نکنید!).

به عنوان مثال: اگر به ما بگویند حرکت سقوط آزاد چیست؟  اول از همه به ذهنمان می خورد که توپ از بالای ساختمان به سمت پایین پرت می شود . اکنون به جای بررسی سقوط آزاد به تحلیل افتادن توپ می پردازیم .

توپ با یک شتاب ثابت همیشه در جهت پایین حرکت می کند. پس یک شتاب ثابت به نام شتاب گرانش به سمت پایین دارد. و همچنین مقاومت هوا باعث کاهش سرعت توپ می شود . البته در این مرحله نباید خیلی وارد جزییات شوید چون واقعا باعث سردرد و سخت شدن مفهوم می شود.

 

اگر در این مرحله موفق شدید و مفهوم را درک کردید میرم به سراغ اثبات فرمول های درس.

چگونه فیزیک بخوانیم؟

مرحله دوم: یادگیری روابط

این مرحله پل بین قسمت مفهومی و ریاضی سوالات هست و باید سعی کرد که طبق روش کتاب این فرمول چطوری ایجاد شد است؟ و اولین کاشف این فرمول چطوری این فرمول رو ابداع کرده است؟

وقت گذاشتن روی این قسمت نقش مهمی دارد و برای فهمیدن مطالب اساسی فیزیک بسار مهم است  ولی بایدبه این توجه داشته باشیم که خودتان را زیاد درگیر اثبات ها نکنید و سعی کنید مفهوم نسبی فرمول را درک کنید .

و مثلا اگر کسی گفت فشار شاره ، شما به یاد چگالی ، شتاب گرانش و ارتفاع بیفتید و بدانید که این ها با هم رابطه مستقیم دارند.

اگر در دو مرحله قبل موفق شدید ، واقعا به شما تبریک میگویم و اکنون شما سعی کردید خودتان را جای یک فیزیکدان بگذارید.

 

مرحله سوم: حل سوال

 

حال کمی فضا را سخت تر می کنیم و می رویم به سراغ ترکیب مفهوم فیزیک با ریاضیات .  در این قسمت باید سعی کنید که از این فرمول ها مثال عددی حل کنید. که اول از همه باید به سراغ کتاب درسی بروید زیرا سوالات آسان تری نسبت به باقی منابع دارد.

اما بزرگ ترین اشتباه دانش‌آموزان این است که قبل از حل مثال های ساده کتاب به سراغ حل تست ها می روند . که این کار واقعاً خطرناک هست و انگار شما رفتید به سراغ خنثی بمبی که هنوز آموزشی برای آن آموزش فرا نگرفته اید. پس اول از همه سوالات کتاب را حل کنید. همچنین در سوالات کتاب ، مولف مفاهیمی گنجانده است که باعث بالا رفتن سطح علم دانش آموز شود.

بعد از اینکه سوالات ساده کتاب را حل کردید باید با  جستجو کردن . در اینترنت نمونه سوال های امتحانی آن مبحثی که خوانده اید را پیدا کنید و حدود ۷ الی ۸ سوال از آن مبحث را حل کنید.

 

physics

 

اگر تو این مرحله هم موفق شده اید ، منتظر نمره ۱۹ یا ۲۰ باشید.  چون شما می دانید که چگونه فیزیک بخوانیم؟ و اینکه اگر در هر مرحله ای شکست خوردید یک بار دیگر تمامی مراحل رو با سرعت نسبتاً بیشتری انجام بدهید. و سعی کنید توی آن مبحثی که مشکل دارید مفاهیم را بهتر درک کنید.

 

ممنون که وقت گذاشتید و این مقاله را مطالعه کردید !

 

 

 

امیدرضا عابدی

من دانشجوی رشته فیزیک نظری هستم و خیلی دوست دارم که شما رو با دنیای فیزیک آشنا کنم !

تخفیف های ویژه در کانال تلگرام ما:) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
0